Aktivnosti

Rafting po reki Soči
Spustite se v nepozabno pustolovščino z raftingom po brzicah reke Soče. S hitrimi tokovi in ​​razburljivimi spusti boste doživeli nepozabne trenutke, polne adrenalina. Izkušeni inštruktorji vam bodo priskrbeli varnostno opremo in vam pomagali pri navigaciji po reki, medtem ko boste uživali v osupljivem razgledu na okoliške gore in prekrasno naravo.

Pohodništvo po slikovitih poteh
Dolina reke Soče in Nadiže sta pravi raj za ljubitelje pohodništva. Številne označene poti vas bodo vodile skozi spektakularne doline, prečudovite gozdove in idilične planinske pašnike. Občudovali boste kristalno čisto reko, šumenje slapov in uživali v dih jemajočih razgledih na okoliške vrhove. Okoliški hribi ponujajo številne atraktivne poti, ki vabijo pohodnike tudi v spomladanskih in jesenskih mesecih. 

Pohod po poti Juliana (Juliana Trail)
To je ena izmed najlepših pohodniških poti v regiji, ki vam omogoča raziskovanje neokrnjene narave ob reki Nadiži. Pot vas popelje skozi slikovite vasi, mimo mogočnih skalnatih območij ter v bližino znamenitosti, kot je Napoleonov most.

Pohod do Napoleonovega mostu
Manj zahteven in krajši izlet je pohod do znamenitega Napoleonovega mostu. Ta čudoviti most, ki se dviga nad kristalno čisto reko Nadižo, je priljubljena točka za fotografiranje.

Raziskovanje lokalnih vasi
Dolina Nadiže je znana po svojih slikovitih vaseh, kot so Breginj, Robidišče, Robič, Borjana, Sedlo in Logje. Sprehodite se po stezah in odkrivajte tradicionalne kamnite hiše ter spoznajte gostoljubnost domačinov.

Stol (1673m)
se nahaja v najdaljšem grebenu v Julijskih Alpah. Greben meri 25 km oz. kar 35 km, če prištejemo še zahodni (italijanski) del. Na grebenu Stola, na 1370 m.n.v., se nahaja gorski prelaz Božca. To je najvišja točka na pogorju Stola, kamor se lahko pripeljemo z osebnim vozilom. Čez prelaz je speljana makadamska cesta, ki povezuje Breginjski kot z Bovško dolino. Na Stol vodi več dobro označenih poti (težavnost poti: delno zahtevna označena pot ali lahka označena pot, čas hoje: 3–4 ure).

Muzec (Musc) je 1612m je 1612 m visoka gora, ki se nahaja severno od Breginjskega kota. Na zahodni strani, malo pod vrhom, se na višini 1550 m.n.m. nahaja tudi bivak. Na Muzec vodi več dobro označenih poti (težavnost poti: delno zahtevna označena pot, čas hoje: 3–4 ure).

Podbela – Mija (1237 m) – Pradolina – Podbela
Mija je z gozdom poraščen in razgleden hrib nad vasjo Podbela, ki ga z ene strani obdaja državna meja, s treh strani pa reka Nadiža. Mija ponuja prelep razgled na pogorje Stola, Matajur in dolino reke Nadiže. Pot je nezahtevna, čas hoje: 2,5 ure.

Breginj – sveta Marjeta pod Stolom (973m)
Na pogorju Stola, malo nad Breginjem, tik pod gozdno mejo, se nahaja cerkvica posvečena sv. Marjeti. Zahtevnost poti: lahka označena pot, čas hoje: 1–1,5 ure.

Breginj – Plazi – Brezje
Nezahtevna planinska pot, ki pelje ob potoku Bela, ki slovi po značilnih pregradah, »šperah«, vodi mimo številnih lokalnih zanimivosti, kot so izvir pitne vode Čadonov studenček, spomenik padlim v drugi svetovni vojni v Plazeh in izvira reke Nadiže. Za pohodnike še lažjo različico poti pa predstavlja tradicionalni pohod iz Breginja v Brezje, ki se odvija vsak zadnji vikend v septembru. Čas hoje: 3 ure.

Breginj – Muzec – Breški Jalovec
Kondicijsko nekoliko zahtevnejša tura. Pot vodi mimo številnih naravnih in kulturnih znamenitosti. Delno zahtevna označena pot, čas hoje: 5 ur. 

Julijana Trail
je krožna daljinska pohodniška pot, dolga 270 km, ki vas ob vznožju očakov vodi po robu Julijskih Alp in Triglavskega narodnega parka. Dodatne 4 etape vodijo do Brd.

Alpe Adria Trail
je čezmejna daljinska pohodniška pot, ki na skupno 43 etapah in 750 km povezuje tri regije: avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo-Julijsko krajino. Pohodniška pot vodi od vznožja najvišje gore Avstrije, Velikega Kleka, skozi koroško gorsko in jezersko pokrajino, prek Kranjske Gore v dolino Soče, od tam pa čez Furlanijo v Goriška Brda in po italijanskem ter slovenskem krasu do Trsta in Jadranske obale.

Festival pohodništva
V septembru in oktobru, najlepših mesecih za pohode, je v Dolini Soče vsako leto organiziran Festival pohodništva. Lepote narave in spomenike preteklosti lahko odkrivate pod vodstvom izkušenih vodnikov.
Festival pohodništva obsega organizirane pohode, ki so primerni tako za družine, kot tudi za zahtevnejše ljubitelje gora.

Pot miru od Alp do jadrana
Pot, ki povezuje dediščino prve svetovne vojne od Alp do Jadrana, je vpisana na poskusni seznam UNESCO dediščine.

Pohod na slap Boka
Slap Boka je eden izmed najvišjih slapov v Sloveniji. Pohod do slapu Boka je priljubljen med pohodniki in ponuja čudovite razglede na okoliško naravo.

Pohod na hribovje Krn
Če ste bolj izkušeni pohodniki, se lahko podate na vzpon na vrh Krna, enega najvišjih vrhov v Julijskih Alpah. Razgled s Krna na številne druge vrhove in dolino Soče je osupljiv.

Pohodniške poti v Triglavskem narodnem parku
V bližini doline Soče se nahaja Triglavski narodni park, kjer boste našli številne druge pohodniške poti, primerne tako za začetnike kot tudi za izkušene pohodnike.

Kolesarjenje
Doživite naravno lepoto doline Soče in Nadiže na kolesu. Dolina ponuja številne kolesarske poti, ki so namenjene kolesarjem različnih profilov in zahtevnostnih stopenj. Svojo pot lahko prilagodite svojim željam – bodisi da se podate na lahkoten družinski izlet po ravninskem terenu ali pa se izzovete z vzponom na bližnje hribe, lahko 
pa obiščete slikovite beneške vasice v sosednji Italiji. 

Spust s kajaki po reki Soči
Če iščete navdušujoče vodne avanture, se podajte na spust s kajaki po reki Soči. Raziskujte divje brzice in uživajte v razgledih.

Kopanje in sprostitev ob reki Nadiži
Reka Nadiža slovi po svojih naravnih bazenih, kjer se lahko popolnoma sprostite in uživate v osvežujoči vodi. Po napornem dnevu aktivnosti si privoščite trenutke sprostitve na obrežju reke.

Obisk zgodovinskih znamenitosti
Poleg aktivnosti na prostem se lahko podate na kulturno raziskovanje. Obiščite zgodovinske znamenitosti, da boste spoznali bogato dediščino tega območja. Breginjski kot ponuja številne zasebne etno-vojne zbirke, kot sta Muzejska zbirka Mazora in vojna muzejska zbirka Stol 1915–1917. Potres leta 1976 je vasi v Breginjskem kotu skoraj popolnoma izbrisal z zemljevida. Ostale so samo tri hiše, kot spomin na biser slovensko-beneške arhitekture. Breginjski muzej, edini ohranjeni delček starega vaškega jedra, je danes tudi edina priča o podobi nekdanje vasi Breginj. V tem idiličnem okolju vas pričaka prijazno osebje bara Kuore Sa?, ki v poletnih mesecih skrbi tudi za pestro dogajanje v Breginju.
Ob sotočju Bele in Nadiže se dviga osamelec Lup, na njem pa stoji cerkvica svete Helene. Pri cerkvi sv. Helene so bili že nekdaj sejmi, kamor so hodili ljudje, celo od morja gor, po kupčijah. Naravno dobro zavarovana lokacija je bila zanesljivo poseljena že v antičnem času. 

Degustacija lokalne kulinarike:
Okusite avtentično kulinariko doline Soče in Nadiže. Uživajte v tradicionalnih jedeh, pripravljenih iz svežih lokalnih sestavin, ter poskusite lokalne specialitete, kot so sir Tolminc, Kobariški štruklji, polenta, frika, naravni cvetlični med in domača zeliščna žganja. V neposredni okolici se nahajajo številne gostilne in restavracije ter turistične kmetije z lokalno pridelano hrano.